UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 18 sierpnia 2019

eZambrów » Wiadomości » Pomóż. Reaguj. Zgłoś nielegalne treści

Pomóż. Reaguj. Zgłoś nielegalne treści

25 stycznia 2019, 14:46, Ministerstwo Cyfryzacji, red. MK

Nawoływanie do popełnienia przestępstwa, groźby karalne, cyberprzemoc, seksualne wykorzystywanie dzieci - jeśli widzisz takie treści w Internecie, reaguj. Nie czekaj - zgłoś to na Dyzurnet.pl.

Misją zespołu Dyzurnet.pl jest podejmowanie działań na rzecz tworzenia bezpiecznego Internetu. Dyżurnet.pl to zespół ekspertów NASK, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie.

Nie bądź bierny

- Internet to z jednej strony fantastyczne narzędzie, ułatwiające życie, gwarantujące dostęp do informacji, czy rozrywki. Z drugiej - miejsce pełne szkodliwych, ale i nielegalnych treści - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nie bądźmy bierni. Reagujmy. Dyzurnet.pl gwarantuje anonimowość i profesjonalną reakcję - dodaje szef MC.

Nielegalne treści - w myśl polskiego prawa - to takie, które naruszają przepisy polskiego prawa (najczęściej przepisy kodeksu karnego). To m.in. treści pornograficzne z udziałem małoletniego, czy treści mogące ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Poza - określonymi przez prawo - nielegalnymi treściami, wyodrębniamy jeszcze treści szkodliwe. To materiały, które wywołują u odbiorcy negatywne emocje lub promują niebezpieczne dla zdrowia i życia zachowania. Przykłady? Treści prezentujące przemoc, zachowania agresywne, treści nawołujące do samookaleczeń, samobójstw i innych autodestruktywnych zachowań.

Jak zgłosić?

- Wysyłając zgłoszenie do http://dyzurnet.pl należy przede wszystkim podać adres strony, na której znajdują się potencjalnie nielegalne treści. Korzystając z formularza trzeba zaznaczyć, czego sprawa dotyczy. Zgłoszenia są anonimowe. Podawanie adresu e-mail czy innych danych jest nieobowiązkowe. Jeśli użytkownik poda adres e-mail, po wysłaniu zgłoszenia, otrzyma informację o podjętych krokach lub prośbę o podanie dokładniejszych informacji. Przesyłając zgłoszenie warto napisać wszystkie informacje, które mogą być nam pomocne - mówi Martyna Różycka, kierownik zespołu Dyzurnet.pl w NASK.

W 2018 r. do zespołu Dyzurnet.pl trafiło 13.239 zgłoszeń. Najwięcej - 10.784 - dotyczyło treści potencjalnie przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. 209 zgłoszeń - rasizmu i ksenofobii. 1647 - uwodzenia dzieci, propagowania pedofilskiej aktywności, zgłoszenia szantażu na tle seksualnym, patostreamów, wulgarnych i obraźliwych treści, itp.

Zgłoszenie możesz przesłać nie tylko poprzez formularz, ale też na adres mailowy lub za pomocą infolinii 0 801 615 005.
Reaguj!

Zniewaga, zniesławienie, obraźliwe komentarze czy wulgaryzmy - wszystko to możemy znaleźć w Internecie. Jeśli widzisz takie treści, reaguj! Dyzurnet.pl to niejedyne miejsce, w którym możesz je zgłosić. Pamiętajmy także o roli administratorów poszczególnych stron. - Obraźliwe komentarze czy wulgaryzmy można zgłaszać do administratorów strony lub moderatorów forów dyskusyjnych. Najczęściej służą do tego specjalne przyciski lub formularze powiadomień. Jeśli ich nie ma, wykorzystujmy dane zamieszczone w zakładce "Kontakt" danej witryny - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Źródło zdj. Ministerstwo Cyfryzacji