UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: czwartek, 25 kwietnia 2024

eZambrów » Wiadomości » Pierwszy kurs na prawo jazdy? Jak powinien wyglądać?

Pierwszy kurs na prawo jazdy? Jak powinien wyglądać?

28 grudnia 2019, 10:10, Tipmedia

Jak powinien wyglądać profesjonalnie przeprowadzony kurs? Ile godzin jazdy wystarczy, aby pojąć zasady kierowania autami? Odpowiedzi na te pytania są różne w zależności od konkretnego kursanta.

Pierwszy kurs na prawo jazdy? Jak powinien wyglądać?

Jeżdżące po ulicach popularne "elki" z roku na rok coraz częściej wyjeżdżają na polskie drogi. To oznacza, że wzrasta liczba kursantów i osób, które chcą nauczyć się prowadzić pojazdy. Jak powinien wyglądać profesjonalnie przeprowadzony kurs? Ile godzin jazdy wystarczy, aby pojąć zasady kierowania autami?

Indywidualne podejście

Odpowiedzi na te pytania są różne w zależności od konkretnego kursanta. Jedna osoba będzie potrzebowała nawet stu godzin, aby nauczyć się poprawnie prowadzić auto i nie panikować na drodze, innej wystarczy obowiązkowe trzydzieści jazd. Dla niektórych kursantów pojęcie teorii będzie sprawiało duże trudności, inni z kolei wyuczą się zasad na pamięć i będą potrafili je przekuć na realne warunki panujące na drodze. Ta różnorodność sprawia, że bardzo dużo zależy od roli instruktora, którego zadaniem jest przygotowanie kursanta do tego, co go czeka podczas jazdy.

Teoria i praktyka

Polskie przepisy prawa wymagają, aby nauka jazdy w Lublinie, jak ta http://www.oskefekt.lublin.pl/, przeprowadzała dwuetapowe kształcenie. Pierwsza część obejmuje elementy teoretyczne - poznawanie zasad ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy. Po zakończeniu części teoretyczne kursanci powinni przejść wewnętrzny egzamin, a po jego zaliczeniu dopuszczani są do etapu praktycznego, czyli jazdy samochodem. Pierwsze lekcje odbywają się na tak zwanym placu, gdzie kursant poznaje w praktyce budowę pojazdu, uczy się ustawiać lusterka, sprawdzać poziom oleju i płynów. Dopiero później wsiada za kierownicę i może wyjechać w miasto pod okiem instruktora.

Przełamanie strachu

Specjaliści od nauki jazdy podkreślają, że najważniejsze są pierwsze godziny spędzone w samochodzie jako kierowca i oswojenie się z ruchem drogowym. O wiele łatwiej mają osoby, które już wcześniej się w nim poruszały, np. jako rowerzyści lub na skuterach, ale także ci, którzy wsiedli za kółko po raz pierwszy, nie powinni się stresować swoimi pierwszymi jazdami. To moment na poznanie auta i nauczenie się prawidłowych reakcji na działania innych kierowców. Wskazana w tym czasie jest ostrożna, ale płynna jazda, i nieuleganie nerwowości innych kierowców, którzy będą zawsze wyprzedzać "elki".