UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: wtorek, 23 kwietnia 2024

eZambrów » Wiadomości » Kurs instruktorsko-metodyczny w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Kurs instruktorsko-metodyczny w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

30 marca 2020, 12:20, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Instruktorzy są szkoleni pod okiem mobilnych zespołów szkoleniowych WOT.

Od 9 do 13 marca w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbywał się kurs instruktorsko-metodyczny, który jest jedną z form szkolenia (doskonalenia) żołnierzy OT.

Kurs zorganizowany został na terenie ciechanowskich koszar i wzięli w nim udział żołnierze wszystkich pododdziałów 5 MBOT, którzy w przyszłości planują pełnić rolę instruktorów podczas organizowanych w brygadzie szkoleń podstawowych i wyrównawczych.

Instruktorzy są szkoleni pod okiem mobilnych zespołów szkoleniowych WOT. Trzonem tych zespołów są byli żołnierze wojsk specjalnych (oficerowie i podoficerowie), którzy odeszli już do cywila, jednakże swoją wiedzą, kompetencjami i doświadczeniem zawodowym chcą służyć i wspierać innych.

Główną istotą kursu instruktorsko-metodycznego była realizacja w czasie jego trwania kilku zajęć w różnych formach, np. instruktorsko-metodycznych, metodycznych zajęć pokazowych, metodycznych zajęć grupowych, instruktażu itp., natomiast głównym celem było przygotowanie instruktorów do organizowania i prowadzenia zajęć programowych, instruowania na punkcie nauczania podczas zajęć; podniesienie poziomu wiedzy instruktorów, utrwalenie, usystematyzowanie wiedzy i umiejętności instruktorów, a także zapoznanie z właściwą organizacją i metodyką szkolenia.

Udzielenie praktycznych wskazówek metodycznych, co do sposobów planowania, organizacji i przygotowania zajęć; uczenie określonych czynności oraz postępowania dowódców w czasie realizacji zajęć; pokazanie najlepszych form organizacyjnych i metod szkolenia - to efekty przeprowadzonych zajęć.

Istotnym elementem twórczym jest to, aby skupić się na zagadnieniach słabo opanowanych, a także złożonych i trudnych. Wszystkie zajęcia realizowane w ramach kursu były ukierunkowane na doskonalenie merytoryczne i metodyczne uczestników kursu, jak również na przygotowanie ich do bieżących oraz perspektywicznych potrzeb szkoleniowych.

Prowadzenie zajęć instruktorsko-metodycznych polegało na praktycznej realizacji zagadnień szkoleniowych przez wyznaczonych uczestników zajęć z pozostałymi, którzy występowali w roli szkolonych. Dopuszczalne było powtarzanie zagadnienia przez kilku szkolonych lub pokazanie osobiście przez prowadzącego zajęcia. Po zakończeniu każdego zagadnienia (epizodu) prowadzący szkolenie wysłuchiwał opinii uczestników zajęć, po czym udzielał wytycznych, wskazówek oraz ustaleń organizacyjno-metodycznych odnośnie przeprowadzenia danego ćwiczenia.

Część końcowa zajęć instruktorsko-metodycznych objęła ocenę przygotowania uczestników, udzielanie odpowiedzi na pytania, postawienie zadań oraz wydanie wytycznych i wskazówek organizacyjno-metodycznych dotyczących prowadzenia nauczania w punkcie nauczania.



Źródło zdjęcia: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej