UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: czwartek, 28 marca 2024

eZambrów » Wiadomości » Obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej za nami (zdjęcia)

Obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej za nami (zdjęcia)

14 kwietnia 2015, 10:41, UM Zambrów, red. Agnieszka Pleńska

W niedzielę 12 kwietnia br. odbyły się obchody 75. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W Zambrowie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 Mszą Świętą w kościele pw. Józefa Rzemieślnika. W uroczystości udział wzięli krewni zamordowanych, poczty sztandarowe, władze samorządowe miasta, powiatu i gminy, przedstawiciele zambrowskich placówek oświatowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, związków, zakładów pracy, partii politycznych, media oraz mieszkańcy naszego miasta.

Homilię wygłosił ks. prałat Marian Olszewski: - "Są w historii Polski takie daty, które wzbudzają w naszych sercach szczególne uczucia. Dzisiaj jest właśnie jeden z takich dni, który w sposób wyjątkowo silny mówi o tragizmie polskiej historii. Oto 75 lat temu wojska sowieckie zaatakowały wschodnie tereny naszej ojczyzny. Ten napad był niczym sztylet wbity w serce." - powiedział ks. prał. Marian Olszewski.

Po zakończonej mszy świętej przybyli na uroczystość mieszkańcy udali się samochodami i autokarami na ul. Ofiar Katynia, by tam oddać hołd zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze-Miednoje oficerom i żołnierzom Wojska Polskiego. Na wstępie odśpiewano hymn narodowy, następnie zuchy z 4. Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty" zapaliły przy pamiątkowej tablicy znicze, a także uczczono pamięć zamordowanych minutą ciszy. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosili: Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski oraz Witomiła Wołk - Jezierska, której ojciec padł ofiarą okrutnego mordu.

- "W 1940 roku w Katyniu bycie Polakiem było wystarczającym powodem by zginąć. Świat na szczęście rzadko stawia nas dzisiaj w tak dramatycznym położeniu. A jednak musimy podejmować refleksję nad tamtym tragicznym czasem, nad postawą i losem Polaków pomordowanych na wschodzie. Ich śmierć uświadamia nam bowiem, że przynależność do narodu, bycie obywatelem własnej ojczyzny, nie opiera się na rachunku korzyści i strat. Bohaterowie Katynia wiedzieli, że to, kim są w swej głębokiej istocie, zawdzięczają Polsce. Dlatego nie mogli się jej wyrzec, bo wyrzec się własnej Ojczyzny znaczyło dla każdego z nich wyrzec się samego siebie. Spróbujmy zastanowić się nad tą postawą, spróbujmy kierować się tym patriotyzmem, tym zrozumieniem naszego związku z Ojczyzną. Także codziennie, w sytuacjach, które nie wymagają od nas aż tak wielkich poświęceń, jak te, które poniosły Ofiary Katynia." - powiedział w trakcie swojego przemówienia Burmistrz Kazimierz Dąbrowski.

Podczas uroczystości pod pomnikiem zarząd Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w podziękowaniu za krzewienie idei i czynów marszałka Józefa Piłsudskiego honorowym ryngrafem wyróżnił burmistrza Zambrowa Kazimierza Dąbrowskiego, natomiast w uznaniu zasług za walkę o prawdę katyńską Honorowym Krzyżem Związku Piłsudczyków zarząd uhonorował Witomiłę Wołk-Jezierską.

W kolejnej części uroczystości przy tablicy pamiątkowej złożono kwiaty i wieńce. Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą pana Krzysztofa Witkowskiego uświetniła swoją grą część sakralną oraz pod pomnikiem przy ulicy ofiar Katynia. Wartę honorową przy pomniku pełniły zuchy z 4. Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty". Po uroczystości zgromadzeni goście mieli okazję skosztować ciepłej wojskowej grochówki.




źródło zdj. UM Zambrów