UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 19 maja 2024

eZambrów » Wiadomości » To nie żarty! Mamy nowe banknoty! (wideo)

To nie żarty! Mamy nowe banknoty! (wideo)

7 kwietnia 2014, 12:27, NBP, red. Sylwia Ratyńska

Narodowy Bank Polski rusza z kampanią "Bezpieczne pieniądze". Od dziś można napotkać nowe banknoty, które jeszcze bardziej zabezpieczają przed fałszerzami.

Stare banknoty nie wychodzą z obiegu. Są nadal ważne, co więcej, banknot o nominale 200 zł nie podlega zmianom. Jest to operacja czysto techniczna - wizerunki nie ulegną znaczącej zmianie, zmienią się jedynie zabezpieczenia.

Zmodernizowane banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę. Wszystkie obecnie używane banknoty bezterminowo pozostaną prawnym środkiem płatniczym. - przypomina w komunikacie NBP.

Zamiana banknotów ze starymi zabezpieczeniami na nowe będzie odbywała się stopniowo. Zmiany dotyczą głównie znaku wodnego, symboli korony i kolorów niektórych elementów. Wprowadzono także farbę opalizującą i ulepszone zabezpieczenia recto-verso, które polegają na druku grafiki na stronie przedniej (recto) i odwrotnej (verso). Grafiki oglądane oddzielnie mogą nie nieść żadnej treści, ale dopiero oglądane pod światło, wspólnie tworzą element znaczeniowy. Oprócz znaków graficznych zmienił się również podpis. Dotychczasową sygnaturę Hanny Gronkiewicz-Waltz zastępuje podpis prezesa NBP - Marka Belki.

Zobacz film pokazujący zmiany w nowych banknotach

źródło zdj. NBP