UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: czwartek, 1 maja 2025

eZambrów » Wiadomości » Barszcz Sosnowskiego. Trzeba na niego uważać

Barszcz Sosnowskiego. Trzeba na niego uważać

29 lipca 2020, 13:54, PSSE, red. Miłosz Magrzyk

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna, parząca roślina, która występuje na terenie całej Polski.

W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów, podczas których może dojść do popatrzenia. Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna, parząca roślina, która występuje na terenie całej Polski. Ciekawostką jest, że barszcz ten został sprowadzony do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano z jego uprawy i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Ponadto coraz częściej podkreśla się podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym.

Gdzie spotkamy tę roślinę?

- łąki,
- pola uprawne,
- przy drogach,
- wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków,
- w ogrodach, parkach oraz lasach.

Jak go rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego:

- charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi,

- jedna z największych roślin zielonych, osiąga wysokość do 4 m, łodyga około 10 cm średnicy,

- na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję,

- często mylony z koprem lub arcydzięglem.

Niebezpieczeństwo dla człowieka

Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych rośliny pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą, powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Oprócz oparzeń związki zawarte w roślinie mogą wywoływać:

- podrażnienia dróg oddechowych,
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy,
- zapalenie spojówek.

Pierwsza pomoc przy oparzeniu:

- umyj niezwłocznie i dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.

- unikaj słońca przez co najmniej 48 h (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn).

- jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!

Pamiętaj, że zawsze możesz sprawdzić miejsca występowania tej rośliny w Polsce w bazie online, która dziś liczy już blisko 3000 lokalizacji. Z kolei w przypadku, jeśli zauważysz gdzieś ten barszcz, zgłoś to pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej - 986.



Źródło zdjęcia: UG
  

Czytaj również

Photo

Czarne mydło: tajemnice pielęgnacji i oczyszczania

27 sierpnia 2024, 12:19

Czarne mydło, znane również jako "czarne złoto Afryki", to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej uniwersalnych produktów do pielęgnacji skóry dostępnych na rynku. Wyróżnia się nie tylko unikalną barwą, ale przede wszystkim bogactwem naturalnych składników, które mają zbawienny wpływ na naszą cerę. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie tajemnice kryją się za tym niezwykłym produktem? Dlaczego jest tak cenione w świecie kosmetyków naturalnych? Jakie korzyści niesie ze sobą regularne stosowanie czarnego mydła?

Photo

Nowoczesna sauna ogrodowa - w jakim celu warto zadbać o jej obecność w ogrodzie?

1 lipca 2024, 06:25

W ostatnich latach panuje coraz większa świadomość tego, w jaki sposób możemy dbać o swoje zdrowie. Wprowadzenie pewnych nawyków do swojego codziennego życia nie tylko poprawi nasz komfort, ale również może przedłużyć nasze życie. Warto zatem zainteresować się korzystaniem z sauny.

Photo

Wyzwania logistyczne w dystrybucji leków

12 czerwca 2024, 20:16

Dystrybucja farmaceutyczna to kluczowy element łańcucha dostaw, który stoi w obliczu wielu wyzwań logistycznych. Zarządzanie przechowywaniem, transportem i dostępnością leków wymaga precyzji i uwzględnienia specjalnych wymagań, takich jak kontrola temperatury i zabezpieczenia antykradzieżowe. Ponadto z uwagi na różnorodność produktów farmaceutycznych, od małych tabletek po duże opakowania czy płyny, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni magazynowej i logistycznej, aby zapewnić efektywną obsługę różnych rodzajów leków.