UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: piątek, 2 maja 2025

eZambrów » Wiadomości » Co by się stało, gdyby nie było spisu rolnego?

Co by się stało, gdyby nie było spisu rolnego?

3 listopada 2020, 13:29, https://spisrolny.gov.pl/, red. Miłosz Magrzyk

Wielu rolników zapomina, jak ważny jest spis rolny - jak dotąd na Mazowszu z tego obowiązku wywiązał się zaledwie co trzeci użytkownik gospodarstwa rolnego.

Jeśli ten wynik się nie poprawi, polskiemu rolnictwu grożą bardzo poważne konsekwencje w przyszłości. Rolnicy powinni pamiętać, że to właśnie oni mogą skorzystać z tego, co zostanie uzyskane podczas spisu. Jeśli lekceważą obowiązek spisowy, szkodzą przede wszystkim sobie.

Znaczenie wyników spisowych dla gminy i rolników

Spis rolny jest jedynym pełnym badaniem polskiego rolnictwa - obejmuje każdego użytkownika gospodarstwa rolnego. Zebrane podczas spisu dane mają zatem wyjątkowe znaczenie i są jedynym wyczerpującym źródłem informacji:

- do formułowania wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej (dane spisowe wpłyną na wysokość dopłat unijnych oraz kwot produkcji rolnej),

- o wielkości i strukturze gospodarstw rolnych w gminie oraz stanie i perspektywach rozwoju lokalnego rolnictwa (są wykorzystywane w lokalnych strategiach i planach rozwoju),

- dla ministerstw i agencji rządowych, będąc podstawą do tworzenia polityk sektorowych wspierających gminy, rolników, środowiska wiejskie oraz zapewniających bezpieczeństwo żywnościowe wszystkim mieszkańcom w kraju.

Konsekwencje niskiej kompletności wyników dla gminy i rolników

Brak pełnych i rzetelnych danych o stanie rolnictwa na szczeblu gmin może mieć bardzo negatywny i długofalowy wpływ na sytuację polskich rolników:

- istnieje ryzyko przyjęcia w strategiach regionalnych wspierających rolnictwo, czy obszary wiejskie i ich mieszkańców założeń nieadekwatnych do rzeczywistych potrzeb,

- podział unijnych funduszy dla polskiego rolnictwa w kolejnych latach (a tym samym wysokość dopłat dla rolników) będzie przeprowadzany na podstawie niekompletnych danych,

- nie będzie możliwe prowadzenie efektywnej polityki rolnej dostosowanej do szczególnych potrzeb gmin na co najmniej 10 lat (czyli do następnego spisu rolnego),

- brak będzie informacji koniecznych do podejmowania decyzji dotyczących wsparcia konkretnych, zagrożonych gałęzi rolnictwa albo konkretnych obszarów w kraju.

Rolniku, nie czekaj dłużej ze spisem! Każdy wypełniony formularz to bardziej precyzyjne dane i bardziej konkretne działania wspierające ciebie i twoją rodzinę w okresie najbliższych 10 lat!

Więcej informacji o spisie rolnym można uzyskać pod linkiem: https://spisrolny.gov.pl.



Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
  

Czytaj również

Photo

Czarne mydło: tajemnice pielęgnacji i oczyszczania

27 sierpnia 2024, 12:19

Czarne mydło, znane również jako "czarne złoto Afryki", to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej uniwersalnych produktów do pielęgnacji skóry dostępnych na rynku. Wyróżnia się nie tylko unikalną barwą, ale przede wszystkim bogactwem naturalnych składników, które mają zbawienny wpływ na naszą cerę. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie tajemnice kryją się za tym niezwykłym produktem? Dlaczego jest tak cenione w świecie kosmetyków naturalnych? Jakie korzyści niesie ze sobą regularne stosowanie czarnego mydła?

Photo

Nowoczesna sauna ogrodowa - w jakim celu warto zadbać o jej obecność w ogrodzie?

1 lipca 2024, 06:25

W ostatnich latach panuje coraz większa świadomość tego, w jaki sposób możemy dbać o swoje zdrowie. Wprowadzenie pewnych nawyków do swojego codziennego życia nie tylko poprawi nasz komfort, ale również może przedłużyć nasze życie. Warto zatem zainteresować się korzystaniem z sauny.

Photo

Wyzwania logistyczne w dystrybucji leków

12 czerwca 2024, 20:16

Dystrybucja farmaceutyczna to kluczowy element łańcucha dostaw, który stoi w obliczu wielu wyzwań logistycznych. Zarządzanie przechowywaniem, transportem i dostępnością leków wymaga precyzji i uwzględnienia specjalnych wymagań, takich jak kontrola temperatury i zabezpieczenia antykradzieżowe. Ponadto z uwagi na różnorodność produktów farmaceutycznych, od małych tabletek po duże opakowania czy płyny, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni magazynowej i logistycznej, aby zapewnić efektywną obsługę różnych rodzajów leków.