UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: środa, 8 lutego 2023

eZambrów » Wiadomości » W trosce o bezpieczeństwo seniorów

W trosce o bezpieczeństwo seniorów

7 grudnia 2021, 18:50, KPP w Zambrowie, red. Miłosz Magrzyk

Policjant z zambrowskiej komendy spotkał się z osobami starszymi z Klubu Seniora w Cieciorkach, by rozmawiać o ich bezpieczeństwie. Mundurowy przestrzegał zebranych przed oszustami działającymi metodą na tak zwanego "wnuczka" czy "policjanta" oraz wyjaśnił, jak za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa należy informować policję o sytuacjach problemowych.

Policjant spotkał się z osobami starszymi z Klubu Seniora w Cieciorkach. Wszystko po to, by rozmawiać o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Mundurowi zapoznali seniorów ze sposobem działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nie zabrakło informacji o dostępnych kategoriach zagrożeń oraz rozróżnienia sytuacji, w których warto skorzystać z mapy, od tych wymagających wybrania numeru 112. Spotkanie było też doskonałą okazją do rozmowy z funkcjonariuszami o zagrożeniach dostrzeganych w najbliższej okolicy.

Policjant przestrzegał seniorów: tłumaczył, co należy zrobić, by nie paść ofiarą oszustów. Metoda "na wnuczka" czy policjanta wciąż zbiera żniwo. Choć większość już o niej słyszała, to kolejne osoby padają jej ofiarami. Przy tego rodzaju zdarzeniach starsi ludzie tracą zazwyczaj oszczędności całego życia. Policjant w oparciu o autentyczne przykłady wyjaśniał, jakie legendy wykorzystują w trakcie rozmowy przestępcy, by przekonać rozmówcę do przekazania im pieniędzy. Ostrzegał też przed oszustami podszywającymi się pod firmy dostarczające prąd lub gaz, rozsyłającymi fałszywe informacje SMS-em o rzekomym odłączeniu gazu z powodu zalegania z płatnościami. Omówił również mechanizmy psychologiczne, które sprawiają, że ofiary ulegają wpływowi naciągaczy.

Jeśli dzwoni do nas osoba podająca się za krewnego, i informuje, że uczestniczyła w wypadku drogowym, a następnie prosi o pomoc finansową, rozłączmy się, ponieważ to może być oszust.

Pamiętajmy, że nie warto działać w pośpiechu! Zawsze należy upewnić się, że dzwoniący to nasz krewny -- zadzwoń pod numer jego telefonu i porozmawiaj z nim. Ustal z członkami rodziny zasadę, że sprawy dotyczące ważnych decyzji finansowych omawiacie wyłącznie w kontakcie bezpośrednim, nigdy w trakcie rozmowy telefonicznej. Poinformujmy policję o sytuacji, która może być podejrzana.

Na koniec spotkania funkcjonariusz zachęcał pieszych do noszenia odblasków nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym.Źródło zdjęcia: KPP w Zambrowie