UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: piątek, 9 grudnia 2022

eZambrów » Wiadomości » Nawiewniki okienne - najważniejsze informacje

Nawiewniki okienne - najważniejsze informacje

11 czerwca 2022, 12:09, Tipmedia, artykuł sponsorowany

Nawiewniki okienne to bardzo niepozorne i ledwo zauważalne urządzenia, które pełnią bardzo ważną funkcję -- pomagają w cyrkulacji powietrza w mieszkaniu lub domu. Jakie są rodzaje nawiewników okiennych? Dlaczego warto je założyć? Jakie są skutki braku nawiewników? Na te pytania postaramy się dzisiaj odpowiedzieć. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Nawiewniki okienne - co to takiego?

Nawiewniki okienne , to małe podłużne urządzenia, które możemy spotkać w górnej części okna. Stosuje się je głównie w miesiącach zimowych (grzewczych), po to, by nie otwierać okien (nie tracić ciepła z pomieszczenia), ale by zapewnić odpowiednią wentylację w całym domu. Aktualnie nawiewniki okienne są dużo bardziej przydatne niż kiedyś. Obecne okna są niezwykle szczelne, dlatego potrzebują małych otworów wentylacyjnych.

Dlaczego warto zamontować nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne warto montować z wielu powodów. Pierwszym powodem jest oczywiście zdrowie nasze i naszej rodziny. Brak odpowiedniej wentylacji w mieszkaniu czy domu może spowodować pojawienie się na ścianach pleśni, która jest bardzo niekorzystna dla naszego zdrowia. Wilgoć, która zostaje w pomieszczeniu, będzie osiadać na ścianach oraz innych urządzeniach w pomieszczeniu, co spowoduję nasze gorsze samopoczucie.

Kolejnym powodem zdrowotnym mogą być częstsze bóle głowy, alergie, infekcje dróg oddechowych. Szczególnie zimą, kiedy znacznie rzadziej wietrzymy pomieszczenia, nasz organizm nie będzie miał dostarczonej odpowiedniej dawki świeżego powietrza.

Rodzaje nawiewników okiennych

W sklepach możemy spotkać kilak typów nawiewników okiennych:

-Nawiewniki okienne ciśnieniowe - nawiewniki okienne ciśnieniowe działają na podstawie różnicy ciśnienia pomiędzy wnętrzem pomieszczenia a ciśnieniem na zewnątrz. Nawiewnik działa na zasadzie, jeśli różnica ciśnienia wzrasta, wzrasta przy tym przepływ powietrza.

Warto jednak zaznaczyć, że przy większych różnicach ciśnienia, nawiewnik będzie się automatycznie blokować, by nie wychłodzić zbyt mocno pomieszczenia,

-Nawiewniki okienne higrosterowane - nawiewniki okienne higrosterowane sterowane są na podstawie wilgotności powietrza. Nawiewniki tego typu posiadają specjalną taśmę poliamidową, która reguluje się pod wpływem wilgoci.

-Nawiewniki okienne sterowane ręcznie - jak sama nazwa wskazuję w tego typu urządzeniach to użytkownik reguluję nawiewnikiem.

Brak nawiewników w domu -- skutki

Pierwszym objawem tego, że w Twoim domu nie ma odpowiedniej wentylacji, jest inwersja ciągu wentylacyjnego. Można ją poznać po tym, jak kratki wywiewne w mieszkaniu lub domu mocno "dmuchają".
Tego typu sytuacja może być bardzo niebezpieczna zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla naszej kieszeni. Nasze mieszkanie lub dom może być często wychładzany, co z pewnością przełoży się na większe zapotrzebowanie na ciepło, co z kolei zwiększy nasze rachunki za ogrzewanie.

Innym, dużo bardziej niebezpiecznym dla naszego zdrowia, a nawet życia skutkiem tego typu działań jest zatrucie tlenkiem węgla.