UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: wtorek, 23 kwietnia 2024

eZambrów » Wiadomości » Pożar ściółki w Czerwonym Borze (zdjęcia)

Pożar ściółki w Czerwonym Borze (zdjęcia)

22 marca 2023, 12:25, OSP Zbrzeźnica, red. Kacper Jaworowski

Doszło do szybko rozprzestrzeniającego się pożaru na terenie poligonu w Czerwonym Borze. Pobliski las był zagrożony, dlatego do akcji musiała szybko wkroczyć straż. Przyczyną pożaru było rozminowanie niewybuchu.

W poniedziałek 20 marca 2023 około godz. 16:20, podczas kontrolowanego rozminowania niewybuchu przez saperów wojskowych z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, doszło do zapalenia się ściółki leśnej. Żołnierze natychmiastowo ruszyli do gaszenia, jednak suchość ściółki i wiatr spowodowały, iż ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał, dlatego na miejsce wezwano straż pożarną.

Pierwsze zastępy pojawiły się już po kilku minutach, zadaniem strażaków było zabezpieczenie terenu, ugaszenie pożaru i niepozwolenie na to, by ogień zajął pobliski las. Zastosowanie przez strażaków prądów wodnych, ręcznego tłumienia, a także opady deszczu uchroniły przed rozprzestrzenieniem się pożaru na teren lasu. Niestety mimo szybkiej akcji, spłonęły około trzy hektary ściółki leśnej.

W akcji brały udział:
- 2 zastępy PSP Zambrów
- 2 zastępy OSP Stary Laskowiec
- 1 zastęp OSP Tabędz
- 1 zastęp OSP Zbrzeźnica
- KPP Zambrów
- Nadleśnictwo Łomża

Źródło zdjęć: OSP Stary Laskowiec, OSP Zbrzeźnica