UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: wtorek, 16 lipca 2024

eZambrów » Wiadomości » Co zrobić w przypadku nakładania się zwolnień lekarskich?

Co zrobić w przypadku nakładania się zwolnień lekarskich?

17 kwietnia 2023, 15:44, Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Wystawianie zwolnień lekarskich to kwestie dokładnie omówione w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Poza tym znaczenie mają rozporządzenie odnośnie sposobu oraz tryby orzekania o czasowej niezdolności do pracy i sposobu prostowania błędów.

Aktualnie zwolnienia wystawiane są w elektronicznej formie i wysyłane do ZUS, skąd trafiają także do płatników składek. Warto bliżej przyjrzeć się temu, czego dotyczy nakładanie się zwolnień lekarskich. Co powinniśmy o tym wiedzieć? O czym mówią przepisy prawne?

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich
Spore znaczenie mają tutaj zasady, które odnoszą się do wystawiania zwolnienia lekarskiego. Trzeba wiedzieć, że zwolnienie wystawione może być od dnia wizyty lub dnia następnego. W niektórych przypadkach możliwe jest także wystawienie nawet o 4 dni w przód. Jeśli chodzi o zwolnienie od psychiatry, ta zasada nie ma zastosowania. Specjalista jest uprawniony do wystawiania zwolnienia na okres wcześniejszy w razie podejrzenia zaburzeń psychicznych, które mogły ograniczać zdolność do oceny postępowania.

Nakładanie się zwolnień lekarskich
Kwestią, która interesuje wiele osób, jest z pewnością nakładanie się zwolnień lekarskich. Zwolnienie lekarskie jest podstawa do wypłacenie danej osobie zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego. To pierwsze świadczenie dotyczy sytuacji, gdy pracownik przebywa ponad 33 dni na zwolnieniu (dla osób starszych niż 50 lat jest to 14 dni). Jeśli kolejne zwolnienie upoważnia do uzyskania wynagrodzenia lub zasiłku w innej wysokości, to za dni nakładania się zwolnień trzeba wypłacić wartości dotyczące drugiego zwolnienia. Warto zauważyć, że elektroniczne zwolnienia znacznie zniwelowały ryzyko nakładania się okresów zwolnień lekarskich. Jest to związane z faktem, że lekarz widzi przypisane zwolnienia do danej osoby. Co ciekawe, specjalista nie może zweryfikować danych osobowych innego lekarza, który poprzednio wystawił L4. Ciekawe informacje w tym temacie znajdziemy na stronie poradnikpracownika.pl. Dzięki temu szybko znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytanie.

Pamiętajmy o tym, że wynagrodzenie w związku z niezdolnością do pracy jest wypłacane w wysokościach:
- 100% gdy kobieta jest w ciąży, doszło do wypadku w drodze do lub z pracy, czy też poddania się zabiegowi pobrania narządów, tkanek i komórek
- 80% gdy niezdolność dotyczy choroby, w tym także zakaźnej

Zwolnienia lekarskie są wystawiane z różnorodnych przyczyn. Kobiety idą na takie zwolnienie w razie ciąży, a każdy pracownik może z niego skorzystać w przypadku problemów ze zdrowiem. Na zwolnieniu mamy czas na to, aby nabrać sił i po danym czasie na nowo wrócić do pracy. Jeśli jednak nie wyzdrowiejemy w trakcie zwolnienia, trzeba kolejny raz udać się do lekarza, który może wystawić kolejne L4. Ogromną wygodą jest to, że dokumenty są tworzone w formie elektronicznej.

Podsumowując, trzeba podkreślić, że nie ma przeciwwskazań co do tego, aby doszło do nakładania się zwolnień lekarskich. Na szczęście w dobie nowoczesnych technologii taki stan rzeczy występuje bardzo rzadko. Plusem jest też to, że można wystawić zwolnienie lekarskie o więcej niż jeden dzień w przód w razie wizyty u lekarza podczas posiadania wcześniejszego zwolnienia. Istotne jest to, że lekarz wystawiający dokument musi kierować się zasadami orzekania o niezdolności do pracy i wystawiania zwolnienia lekarskiego. W przeciwnym wypadku takie zwolnienie nie jest podstawą do wypłaty zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego.

Źródło zdjęcia: ads4Media
  

Czytaj również

Photo

Nowoczesna sauna ogrodowa - w jakim celu warto zadbać o jej obecność w ogrodzie?

1 lipca 2024, 06:25

W ostatnich latach panuje coraz większa świadomość tego, w jaki sposób możemy dbać o swoje zdrowie. Wprowadzenie pewnych nawyków do swojego codziennego życia nie tylko poprawi nasz komfort, ale również może przedłużyć nasze życie. Warto zatem zainteresować się korzystaniem z sauny.

Photo

Wyzwania logistyczne w dystrybucji leków

12 czerwca 2024, 20:16

Dystrybucja farmaceutyczna to kluczowy element łańcucha dostaw, który stoi w obliczu wielu wyzwań logistycznych. Zarządzanie przechowywaniem, transportem i dostępnością leków wymaga precyzji i uwzględnienia specjalnych wymagań, takich jak kontrola temperatury i zabezpieczenia antykradzieżowe. Ponadto z uwagi na różnorodność produktów farmaceutycznych, od małych tabletek po duże opakowania czy płyny, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni magazynowej i logistycznej, aby zapewnić efektywną obsługę różnych rodzajów leków.

Photo

Sposoby na walkę z kamieniem nazębnym

4 czerwca 2024, 14:56

Kamień nazębny to jeden z najczęstszych problemów dotyczących zdrowia jamy ustnej, który dotyka ludzi na całym świecie. Jego obecność nie tylko wpływa negatywnie na estetykę uśmiechu, ale może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby dziąseł, próchnica zębów, a nawet utrata zębów. Zrozumienie przyczyn powstawania kamienia nazębnego oraz skutecznych metod jego zapobiegania i leczenia jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i ogólnego samopoczucia.