UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: poniedziałek, 25 września 2023

eZambrów » Wiadomości » Jakie są zasady spadkowe i jak działać po śmierci bliskiej osoby?

Jakie są zasady spadkowe i jak działać po śmierci bliskiej osoby?

19 kwietnia 2023, 09:30, Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Śmierć bliskiej osoby to zawsze trudne wydarzenie, które wywołuje wiele emocji i sprawia, że trudno jest myśleć o kwestiach praktycznych. Jednak zarządzanie spadkiem po zmarłym jest nieodzowną częścią procesu żałoby. W niniejszym artykule omówimy podstawowe zasady spadkowe oraz kroki, które należy podjąć po śmierci bliskiej osoby, aby prawidłowo uregulować sprawy spadkowe.

Zasady spadkowe
1. Otwarcie spadku - spadek otwiera się w momencie śmierci spadkodawcy, czyli osoby, której majątek ma być dziedziczony. Od tego momentu majątek spadkodawcy przechodzi na spadkobierców, czyli osoby, które mają prawo do dziedziczenia.

2. Dziedziczenie ustawowe i testamentowe - w polskim prawie spadkowym wyróżnia się dwa rodzaje dziedziczenia: ustawowe i testamentowe. Dziedziczenie ustawowe następuje wówczas, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu. W takim przypadku majątek dziedziczy się zgodnie z kolejnością spadkobierców określoną w kodeksie cywilnym. Dziedziczenie testamentowe ma miejsce, gdy spadkodawca pozostawił testament, który wskazuje konkretne osoby jako spadkobierców oraz określa ich prawa do majątku.

3. Zachowek - zachowek to instytucja prawna mająca na celu ochronę interesów najbliższych krewnych spadkodawcy. Oznacza to, że nawet jeśli spadkodawca w testamencie wydziedziczył swoje dzieci lub małżonka, mają oni prawo ubiegać się o zachowek, czyli część majątku odpowiadającą wartości ich udziału w spadku ustawowym.

Kroki do podjęcia po śmierci bliskiej osoby
Po śmierci bliskiej osoby pierwszym krokiem jest zgłoszenie zgonu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. W tym celu potrzebujesz aktu zgonu wystawionego przez lekarza lub zakład pogrzebowy. Po zgłoszeniu zgonu otrzymasz odpis skrócony aktu zgonu oraz zaświadczenie o przyczynie zgonu.

Następnie, ważne jest zabezpieczenie majątku spadkodawcy przed ewentualnymi szkodami lub kradzieżą. W przypadku nieruchomości należy upewnić się, że drzwi i okna są zamknięte, a jeśli nie ma możliwości stałego zamieszkiwania w domu, warto rozważyć zamontowanie alarmu. Jeśli zmarły posiadał cenne przedmioty, warto przechować je w bezpiecznym miejscu, np. w sejfie lub u zaufanej osoby.

Następnym krokiem jest ustalenie, czy spadkodawca sporządził testament. Jeśli tak, konieczne jest zgłoszenie testamentu do sądu, który orzeka o jego ważności. Jeśli nie ma testamentu, dziedziczenie będzie przebiegać według przepisów ustawowych.

W przypadku dziedziczenia ustawowego konieczne jest ustalenie kręgu spadkobierców zgodnie z kodeksie cywilnym. Najbliżsi spadkobiercy to małżonek, dzieci i wnuki, a w dalszej kolejności rodzice, rodzeństwo itp. W przypadku dziedziczenia testamentowego spadkobiercy są wskazani przez spadkodawcę w testamencie.

Artykuł powstał przy współpracy z:
Kancelaria Adwokacka - adwokatgolebiowski.pl