UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: wtorek, 16 lipca 2024

eZambrów » Wiadomości » Jakie są zasady spadkowe i jak działać po śmierci bliskiej osoby?

Jakie są zasady spadkowe i jak działać po śmierci bliskiej osoby?

19 kwietnia 2023, 09:30, Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Śmierć bliskiej osoby to zawsze trudne wydarzenie, które wywołuje wiele emocji i sprawia, że trudno jest myśleć o kwestiach praktycznych. Jednak zarządzanie spadkiem po zmarłym jest nieodzowną częścią procesu żałoby. W niniejszym artykule omówimy podstawowe zasady spadkowe oraz kroki, które należy podjąć po śmierci bliskiej osoby, aby prawidłowo uregulować sprawy spadkowe.

Zasady spadkowe
1. Otwarcie spadku - spadek otwiera się w momencie śmierci spadkodawcy, czyli osoby, której majątek ma być dziedziczony. Od tego momentu majątek spadkodawcy przechodzi na spadkobierców, czyli osoby, które mają prawo do dziedziczenia.

2. Dziedziczenie ustawowe i testamentowe - w polskim prawie spadkowym wyróżnia się dwa rodzaje dziedziczenia: ustawowe i testamentowe. Dziedziczenie ustawowe następuje wówczas, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu. W takim przypadku majątek dziedziczy się zgodnie z kolejnością spadkobierców określoną w kodeksie cywilnym. Dziedziczenie testamentowe ma miejsce, gdy spadkodawca pozostawił testament, który wskazuje konkretne osoby jako spadkobierców oraz określa ich prawa do majątku.

3. Zachowek - zachowek to instytucja prawna mająca na celu ochronę interesów najbliższych krewnych spadkodawcy. Oznacza to, że nawet jeśli spadkodawca w testamencie wydziedziczył swoje dzieci lub małżonka, mają oni prawo ubiegać się o zachowek, czyli część majątku odpowiadającą wartości ich udziału w spadku ustawowym.

Kroki do podjęcia po śmierci bliskiej osoby
Po śmierci bliskiej osoby pierwszym krokiem jest zgłoszenie zgonu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. W tym celu potrzebujesz aktu zgonu wystawionego przez lekarza lub zakład pogrzebowy. Po zgłoszeniu zgonu otrzymasz odpis skrócony aktu zgonu oraz zaświadczenie o przyczynie zgonu.

Następnie, ważne jest zabezpieczenie majątku spadkodawcy przed ewentualnymi szkodami lub kradzieżą. W przypadku nieruchomości należy upewnić się, że drzwi i okna są zamknięte, a jeśli nie ma możliwości stałego zamieszkiwania w domu, warto rozważyć zamontowanie alarmu. Jeśli zmarły posiadał cenne przedmioty, warto przechować je w bezpiecznym miejscu, np. w sejfie lub u zaufanej osoby.

Następnym krokiem jest ustalenie, czy spadkodawca sporządził testament. Jeśli tak, konieczne jest zgłoszenie testamentu do sądu, który orzeka o jego ważności. Jeśli nie ma testamentu, dziedziczenie będzie przebiegać według przepisów ustawowych.

W przypadku dziedziczenia ustawowego konieczne jest ustalenie kręgu spadkobierców zgodnie z kodeksie cywilnym. Najbliżsi spadkobiercy to małżonek, dzieci i wnuki, a w dalszej kolejności rodzice, rodzeństwo itp. W przypadku dziedziczenia testamentowego spadkobiercy są wskazani przez spadkodawcę w testamencie.

Artykuł powstał przy współpracy z:
Kancelaria Adwokacka - adwokatgolebiowski.pl

  

Czytaj również

Photo

Nowoczesna sauna ogrodowa - w jakim celu warto zadbać o jej obecność w ogrodzie?

1 lipca 2024, 06:25

W ostatnich latach panuje coraz większa świadomość tego, w jaki sposób możemy dbać o swoje zdrowie. Wprowadzenie pewnych nawyków do swojego codziennego życia nie tylko poprawi nasz komfort, ale również może przedłużyć nasze życie. Warto zatem zainteresować się korzystaniem z sauny.

Photo

Wyzwania logistyczne w dystrybucji leków

12 czerwca 2024, 20:16

Dystrybucja farmaceutyczna to kluczowy element łańcucha dostaw, który stoi w obliczu wielu wyzwań logistycznych. Zarządzanie przechowywaniem, transportem i dostępnością leków wymaga precyzji i uwzględnienia specjalnych wymagań, takich jak kontrola temperatury i zabezpieczenia antykradzieżowe. Ponadto z uwagi na różnorodność produktów farmaceutycznych, od małych tabletek po duże opakowania czy płyny, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni magazynowej i logistycznej, aby zapewnić efektywną obsługę różnych rodzajów leków.

Photo

Sposoby na walkę z kamieniem nazębnym

4 czerwca 2024, 14:56

Kamień nazębny to jeden z najczęstszych problemów dotyczących zdrowia jamy ustnej, który dotyka ludzi na całym świecie. Jego obecność nie tylko wpływa negatywnie na estetykę uśmiechu, ale może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby dziąseł, próchnica zębów, a nawet utrata zębów. Zrozumienie przyczyn powstawania kamienia nazębnego oraz skutecznych metod jego zapobiegania i leczenia jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i ogólnego samopoczucia.