UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: wtorek, 23 kwietnia 2024

eZambrów » Wiadomości » Bunkry na Mazurach - dla fanów historii

Bunkry na Mazurach - dla fanów historii

22 stycznia 2024, 18:14, Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Nie trzeba być wojskowym strategiem, aby spoglądając na mapę, dostrzec walory obronne regionu Warmii i Mazur. Rozbudowana sieć rzek, kanałów i oczywiście jezior tworzą naturalne bariery dla próbujących je przekroczyć wojsk. A to oznacza, że na terenie Mazur istnieje mnóstwo zabytkowych umocnień, które warto zobaczyć. Sprawdźmy, jakie bunkry i schrony możemy w tym regionie zwiedzić.

Bunkry Mazury

Bunkry Pólko -- w pobliżu miejscowości Pólko znajduje się stary i częściowo zniszczony bunkier. Można go zobaczyć o dowolnej porze dnia (lub nocy), ale dostęp do niego jest niestety dość utrudniony. W zasadzie obiekt ten można łatwo pominąć, gdyż znaczna jego część jest zarośnięta trawą i krzakami. Nie wszyscy wiedzą, że ten ciekawy bunkier powstał już podczas I wojny światowej, a jego celem było zabezpieczenie południowego skrzydła obrony Olsztyna przed oskrzydleniem. Dziś po bunkrze zostało w zasadzie jedynie wejście. Nie odegrał on większej roli w trakcie działań wojennych.

Niestety, w dzisiejszych czasach nic nie wskazuje na to, aby bunkry Pólko zostały w jakiś sposób odnowione. Obiekty niszczeją i być może w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat ich niezwykła historia dobiegnie końca.
Odległość od Jabłoń Lake Resort: 106 km

Bunkry w Mamerkach -- to obiekty, które są znacznie lepiej zachowane. Nic dziwnego, gdyż ich historia jest znacznie ciekawsza. Historia tych umocnień sięga 22 czerwca 1941 roku, kiedy to wojska niemieckie uderzyły na Związek Radziecki. Hitler (jak i całe OKW) potrzebowali stanowiska dowodzenia, z którego można by nadzorować przebieg ofensywy na Wschód. Bunkry w Mamerkach to obiekty, na których terenie pracowali najwyżsi hitlerowscy dowódcy, tacy jak Walter Brauchitsch oraz Franz Halder i Heinz Guderian.

Obiekty wchodzące w skład kompleksu w Mamerkach znajdują się dokładnie 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, a także 18 km od Gierłoży. W okresie letnim obiekty można zwiedzać w godzinach od 9.00 do 19.00. Cena biletu dla osób dorosłych to 25 złotych, dla dzieci i młodzieży 20 złotych. Za bilety grupowe trzeba zapłacić 19 złotych (dorośli) i 14 złotych (dzieci i młodzież). Na terenie obiektu można zaparkować samochód. Cena za jedno miejsce parkingowe wynosi 5 złotych.
Odległość od Jabłoń Lake Resort: 93 kmŹródło zdjęcia: eanet.pl