UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: wtorek, 22 października 2024

eZambrów » Wiadomości » Bunkry na Mazurach - dla fanów historii

Bunkry na Mazurach - dla fanów historii

22 stycznia 2024, 18:14, Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Nie trzeba być wojskowym strategiem, aby spoglądając na mapę, dostrzec walory obronne regionu Warmii i Mazur. Rozbudowana sieć rzek, kanałów i oczywiście jezior tworzą naturalne bariery dla próbujących je przekroczyć wojsk. A to oznacza, że na terenie Mazur istnieje mnóstwo zabytkowych umocnień, które warto zobaczyć. Sprawdźmy, jakie bunkry i schrony możemy w tym regionie zwiedzić.

Bunkry Mazury

Bunkry Pólko -- w pobliżu miejscowości Pólko znajduje się stary i częściowo zniszczony bunkier. Można go zobaczyć o dowolnej porze dnia (lub nocy), ale dostęp do niego jest niestety dość utrudniony. W zasadzie obiekt ten można łatwo pominąć, gdyż znaczna jego część jest zarośnięta trawą i krzakami. Nie wszyscy wiedzą, że ten ciekawy bunkier powstał już podczas I wojny światowej, a jego celem było zabezpieczenie południowego skrzydła obrony Olsztyna przed oskrzydleniem. Dziś po bunkrze zostało w zasadzie jedynie wejście. Nie odegrał on większej roli w trakcie działań wojennych.

Niestety, w dzisiejszych czasach nic nie wskazuje na to, aby bunkry Pólko zostały w jakiś sposób odnowione. Obiekty niszczeją i być może w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat ich niezwykła historia dobiegnie końca.
Odległość od Jabłoń Lake Resort: 106 km

Bunkry w Mamerkach -- to obiekty, które są znacznie lepiej zachowane. Nic dziwnego, gdyż ich historia jest znacznie ciekawsza. Historia tych umocnień sięga 22 czerwca 1941 roku, kiedy to wojska niemieckie uderzyły na Związek Radziecki. Hitler (jak i całe OKW) potrzebowali stanowiska dowodzenia, z którego można by nadzorować przebieg ofensywy na Wschód. Bunkry w Mamerkach to obiekty, na których terenie pracowali najwyżsi hitlerowscy dowódcy, tacy jak Walter Brauchitsch oraz Franz Halder i Heinz Guderian.

Obiekty wchodzące w skład kompleksu w Mamerkach znajdują się dokładnie 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, a także 18 km od Gierłoży. W okresie letnim obiekty można zwiedzać w godzinach od 9.00 do 19.00. Cena biletu dla osób dorosłych to 25 złotych, dla dzieci i młodzieży 20 złotych. Za bilety grupowe trzeba zapłacić 19 złotych (dorośli) i 14 złotych (dzieci i młodzież). Na terenie obiektu można zaparkować samochód. Cena za jedno miejsce parkingowe wynosi 5 złotych.
Odległość od Jabłoń Lake Resort: 93 km



Źródło zdjęcia: eanet.pl
  

Czytaj również

Photo

Czarne mydło: tajemnice pielęgnacji i oczyszczania

27 sierpnia 2024, 12:19

Czarne mydło, znane również jako "czarne złoto Afryki", to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej uniwersalnych produktów do pielęgnacji skóry dostępnych na rynku. Wyróżnia się nie tylko unikalną barwą, ale przede wszystkim bogactwem naturalnych składników, które mają zbawienny wpływ na naszą cerę. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie tajemnice kryją się za tym niezwykłym produktem? Dlaczego jest tak cenione w świecie kosmetyków naturalnych? Jakie korzyści niesie ze sobą regularne stosowanie czarnego mydła?

Photo

Nowoczesna sauna ogrodowa - w jakim celu warto zadbać o jej obecność w ogrodzie?

1 lipca 2024, 06:25

W ostatnich latach panuje coraz większa świadomość tego, w jaki sposób możemy dbać o swoje zdrowie. Wprowadzenie pewnych nawyków do swojego codziennego życia nie tylko poprawi nasz komfort, ale również może przedłużyć nasze życie. Warto zatem zainteresować się korzystaniem z sauny.

Photo

Wyzwania logistyczne w dystrybucji leków

12 czerwca 2024, 20:16

Dystrybucja farmaceutyczna to kluczowy element łańcucha dostaw, który stoi w obliczu wielu wyzwań logistycznych. Zarządzanie przechowywaniem, transportem i dostępnością leków wymaga precyzji i uwzględnienia specjalnych wymagań, takich jak kontrola temperatury i zabezpieczenia antykradzieżowe. Ponadto z uwagi na różnorodność produktów farmaceutycznych, od małych tabletek po duże opakowania czy płyny, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni magazynowej i logistycznej, aby zapewnić efektywną obsługę różnych rodzajów leków.