UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: wtorek, 23 kwietnia 2024

eZambrów » Wiadomości » Jaki rodzaj sygnału jest wykorzystywany w światłowodach?

Jaki rodzaj sygnału jest wykorzystywany w światłowodach?

1 lutego 2024, 15:26, Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Aby komunikacja światłowodowa mogła dojść do skutku, konieczne jest posiadanie światłowodu, źródła fali świetlnej, a także światła, które w tym przypadku jest nośnikiem informacji. Czy to wszystko? Nie do końca... Równie ważne jest to, aby wspomniana fala świetlna miała określoną długość.

Na czym polega transmisja światłowodowa?

W dużym uproszczeniu transmisja sygnału w przewodzie optycznym polega na przesyłaniu fotonów pomiędzy źródłem sygnału świetlnego, a jego odbiornikiem. Fotony poruszają się z prędkością zbliżoną do prędkości światła w próżni wewnątrz rdzenia przewodu. Światłowód - dzięki zasadniczo dwuwarstwowej budowie - umożliwia przesyłanie sygnału na duże odległości. Składa się on z:

rdzenia, wewnątrz którego przepływa sygnał świetlny,

płaszcza, od którego wewnętrznej strony światło się odbija.

Naturalnie światło transmitowane wewnątrz rdzenia nie jest jednolitą falą świetlną. To sygnał cyfrowy, który składa się z szeregu "zer i jedynek", emitowanych z bardzo dużą częstotliwością. Dzięki temu zwykły przewód optyczny jest w stanie obsłużyć transmisję o przepustowości dochodzącej do kilkunastu gigabitów na sekundę.

Najważniejsze zalety światłowodu

Włókno światłowodowe ma szereg zalet. Wynikają one przede wszystkim z właściwości fizykochemicznych przewodu optycznego, ale też z korpuskularno-falowej natury światła. To dzięki temu światłowód:

jest lekki, wytrzymały i trudny do podsłuchania,

nie indukuje fali elektromagnetycznej,

jest odporny na zakłócenia,

nie wymaga doprowadzenia zasilania.

Konstrukcja światłowodu ułatwia też jego diagnostykę. Wykorzystuje się do tego celu m.in. miernik światłowodów (miernik mocy optycznej), reflektometr oraz identyfikator transmisji, który służy do wykrywania sygnału we włóknie, a także pomiaru jego rodzaju i kierunku przepływu. Co ważne, urządzenie to dokonuje pomiaru bez konieczności fizycznego rozłączania światłowodu.

Jaki sygnał przepływa w światłowodzie?

W większości włókien optycznych wykorzystuje się sygnał świetlny o trzech długościach:

850 nm (przewody wielomodowe),

1310 i 1550 nm (przewody jednomodowe i wielomodowe).

Dlaczego akurat te długości są powszechnie wykorzystywane w łączności światłowodowej? To właśnie one wykazują najmniejsze straty podczas przesyłu danych, a w zasadzie odbicia fali świetlnej od wewnętrznej części płaszcza. W związku z tym tylko te długości sprawdzają się w przypadku transmisji sygnału na dużych dystansach.

Na stronie teleoptics.com.pl można znaleźć m.in. wszystkie niezbędne urządzenia służące do diagnostyki sieci światłowodowych.Zdjęcie poglądowe. Źródło: eanet.p