UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 11 maja 2025

eZambrów » Wiadomości » Bezpieczne ferie i Bezpieczna Woda - uwaga na zamarznięte zbiorniki wodne

Bezpieczne ferie i Bezpieczna Woda - uwaga na zamarznięte zbiorniki wodne

21 stycznia 2016, 10:28, KPP Zambrów, red. A. Pleńska

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie realizują działania informacyjno-edukacyjne "Bezpieczna Woda". Przypadki załamania się lodu pod osobami łowiącymi ryby, przechadzającymi się, czy jeżdżącymi, a zwłaszcza bawiącymi się na zamarzniętych zbiornikach dziećmi, to najczęstsze wypadki w okresie zimowym.

Pokrywy lodowe zbiorników wodnych bywają zdradliwe. Zwłaszcza gdy przychodzą cieplejsze dni. Mimo, że przy brzegach lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być bardzo cienki i kruchy. Szczególnym zagrożeniem są miejsca, gdzie pod lodem cały czas przepływa nurt, takie jak zambrowski zalew, czy rzeki. Na tego typu zamarznięte akweny w ogóle nie powinno się wchodzić.

Służby ratunkowe ostrzegają, że jeśli lód się załamie, człowiek najczęściej nie jest w stanie sam wyjść na powierzchnię. Kilka minut spędzonych w zimnej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, przytomności i w konsekwencji - śmierci.

Co roku w Polsce odnotowywanych jest wiele śmiertelnych wypadków związanych z załamaniem lodu pod ciężarem człowieka.

Policja i straż ostrzegają: Jeśli nie chcemy aby do takich sytuacji dochodziło - nie wchodźmy na zamarznięte zbiorniki wodne. Policja radzi przestrzec przed tym dzieci.

Jeżeli już dojdzie do wypadku na lodzie, warto znać podstawowe zasady:
Gdy lód się załamie należy przede wszystkim zachować spokój, unikać gwałtownych ruchów i za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód. W takiej sytuacji należy rozłożyć szeroko ręce, zwiększając kontakt z pokrywą lodową oraz starać się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach. Osoba, której uda się wydostać na powierzchnię lodu, powinna poruszać się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, aby zmniejszyć nacisk na lód.
Jeżeli jesteśmy świadkami wypadku na zamarzniętym zbiorniku wodnym musimy pamiętać, aby nie biec w stronę osoby tonącej, ze względu na ryzyko pęknięcia lodu. Nigdy nie należy podchodzić w postawie wyprostowanej do osoby tonącej, ponieważ w ten sposób zwiększamy nacisk na lód. Poszkodowanego staramy się wyciągnąć z wody przy pomocy możliwie długich i wytrzymałych przedmiotów: gałęzi, deski, paska od spodni, szalika. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tonącym, aby nie zostać przez niego wciągniętym do wody. Wyciągniętą z wody osobę należy okryć suchym płaszczem, kocem lub kurtką i szybko przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, aby nie polewać poszkodowanego ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny. Jeżeli nie jesteśmy w stanie pomóc osobie znajdującej się w wodzie, należy jak najszybciej wezwać policję lub straż pożarną.
Pamiętaj:
- Względnie bezpieczna pokrywa lodowa powinna mieć co najmniej 10 cm grubości.
- Przejrzysty lód ma mocniejszą strukturę i jest wytrzymalszy.
- Jeziora zamarzają i odmarzają od brzegów. Na środku jeziora woda zamarza później, przez co lód w tym miejscu jest cieńszy niż przy brzegu.
- W ujściach rzek oraz w pobliżu mostów i pomostów lód bywa najcieńszy i podatny na pękanie.
- Gruba warstwa śniegu może utrudnić ocenę stanu tafli lodowej, zakrywając niebezpieczne przeręble i pęknięcia.
- Nie należy przebywać samemu w pobliżu zamarzniętego zbiornika wodnego. Obecność drugiej osoby zwiększa szanse w razie wypadku.
- Gdy lód zaczyna trzeszczeć to znak, by natychmiast wracać na brzeg.


Policja przypomina o innych podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które należy zachowywać nie tylko w trakcie ferii czy wakacji.

Wskazówki dla nastoletnich uczniów:
- opuszczając miejsce zamieszkania lub zakwaterowania, poinformuj osobę dorosłą, gdzie i z kim idziesz oraz o której godzinie wrócisz,
- posiadane ze sobą dokumenty schowaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania, posiadaną gotówkę noś w kilku miejscach,
- ostrożnie podchodź do nowych znajomości - intencje nieznanych Ci osób mogą być różne, szczególnie tych poznanych w Internecie (nie wiesz, jakie ma zamiary), nie podawaj więc swoich danych, posługuj się tylko internetowym nickiem,
- wsiadając do pustego autobusu lub pociągu, zajmij miejsce przy kierowcy lub w pobliżu osób budzących zaufanie, staraj się nie zasnąć w trakcie podróży,
- będąc w pubie, kawiarni czy innym miejscu w gronie obcych, pilnuj swojego napoju
- pod żadnym pozorem nie spożywaj alkoholu lub innych poczęstunków z przygodnie poznanymi osobami.

Wskazówki dla rodziców młodszych dzieci:
Przypomnij dziecku, aby:
- nie otwierało drzwi obcym osobom,
- nie podawało swojego adresu obcemu,
- nie ujawniało miejsc przechowywania w domu wartościowych przedmiotów,
- nie chwaliło się przed innymi osobami dorosłymi lub rówieśnikami, jakie wartościowe przedmioty posiada w swoim domu,
- nie wsiadało do samochodu z nieznaną osobą,
- nie oddalało się z nieznajomym pod żadnym pretekstem,
- nie przyjmowało od nieznajomych słodyczy, napojów, prezentów.

Naucz je:
- bezpiecznego poruszania się po drodze,
- szybkiego kontaktowania się z Tobą, przypomnij alarmowe telefony,
- rozwagi, zwłaszcza przy zabawie na stokach narciarskich, w pobliżu wody, przy placu budowy, przy ruchliwych ulicach,
- aby odpowiednio zabezpieczyło klucze od domu, jakie nosi przy sobie (szczególnie, żeby nie nosiło na wierzchu ubrania, powieszonych na szyi itp.).

- Młodsze dzieci wyjeżdżające poza miejsce zamieszkania warto zaopatrzyć w informacje dotyczące danych kontaktowych rodziców i opiekunów, a także pokarmów lub leków, na które dzieci są uczulone, podać grupę krwi itp.


źródło zdj. KPP Zambrów
  

Czytaj również

Photo

Czarne mydło: tajemnice pielęgnacji i oczyszczania

27 sierpnia 2024, 12:19

Czarne mydło, znane również jako "czarne złoto Afryki", to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej uniwersalnych produktów do pielęgnacji skóry dostępnych na rynku. Wyróżnia się nie tylko unikalną barwą, ale przede wszystkim bogactwem naturalnych składników, które mają zbawienny wpływ na naszą cerę. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie tajemnice kryją się za tym niezwykłym produktem? Dlaczego jest tak cenione w świecie kosmetyków naturalnych? Jakie korzyści niesie ze sobą regularne stosowanie czarnego mydła?

Photo

Nowoczesna sauna ogrodowa - w jakim celu warto zadbać o jej obecność w ogrodzie?

1 lipca 2024, 06:25

W ostatnich latach panuje coraz większa świadomość tego, w jaki sposób możemy dbać o swoje zdrowie. Wprowadzenie pewnych nawyków do swojego codziennego życia nie tylko poprawi nasz komfort, ale również może przedłużyć nasze życie. Warto zatem zainteresować się korzystaniem z sauny.

Photo

Wyzwania logistyczne w dystrybucji leków

12 czerwca 2024, 20:16

Dystrybucja farmaceutyczna to kluczowy element łańcucha dostaw, który stoi w obliczu wielu wyzwań logistycznych. Zarządzanie przechowywaniem, transportem i dostępnością leków wymaga precyzji i uwzględnienia specjalnych wymagań, takich jak kontrola temperatury i zabezpieczenia antykradzieżowe. Ponadto z uwagi na różnorodność produktów farmaceutycznych, od małych tabletek po duże opakowania czy płyny, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni magazynowej i logistycznej, aby zapewnić efektywną obsługę różnych rodzajów leków.