UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: środa, 26 czerwca 2019

eZambrów » Wiadomości » Jak oduczyć psa szczekania?

Jak oduczyć psa szczekania?

17 grudnia 2018, 14:48, Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Uporczywe szczekanie w środku nocy może okazać się uciążliwe dla niejednego właściciela czworonoga. Co więcej, nierzadko wyprowadza z równowagi także sąsiadów, zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku. Czy możemy jakoś temu zaradzić i czy istnieją skuteczne sposoby na oduczenie psa szczekania? Sprawdźmy!

Z jakich powodów pies szczeka?

Powodów przez, które nasz pupil zaczyna szczekać jest całe mnóstwo, najczęściej robi to jednak w celu zwrócenia na siebie uwagi. Mnóstwo czworonogów cechuje towarzyskość, a większość czasu chcą spędzać ze swoim właścicielem, dlatego też kiedy jesteśmy zajęci czymś innym, to szczekają, aby dać znać, że czekają na wspólną zabawę. Psy poprzez szczekanie wyrażają także emocje, najczęściej należy do nich ekscytacja. Mogą także w ten sposób wyrażać strach, zwłaszcza kiedy wykryją niebezpieczeństwo. Besztania psa za każde szczeknięcie nie ma oczywiście większego sensu lecz w momencie, gdy przeradza się one w niekontrolowane wycie, koniecznie trzeba mu zapobiec.

Obroże antyszczekowe - czy to działa?

Jakiś czas temu na rynku zoologicznym pojawiły się specjalne obroże treningowe, większość z nich jest elektroniczna. Wśród nich znajduje się obroża antyszczekowa. Jak ona działa? Podczas szczekania uaktywnia się i wytwarza impulsy elektroniczne, które nasilają się wraz z intensywnością hałasu. Pies otrzymuje zatem jasny sygnał, że nie powinien się tak zachowywać. Z początku zapewne nie kojarzy jeszcze impulsów ze szczekaniem, jednak po jakimś czasie uczy się, że jest to jego konsekwencją. Obroża antyszczekowa jest w pełni bezpieczna dla czworonoga, dlatego nie musimy się obawiać, że wyrządzi mu jakąś krzywdę. Została pod tym kątem dokładnie przebadana, a wszelkie testy potwierdzają jej skuteczność.

Najważniejsza jest konsekwencja

W tresurze każdego zwierzęcia największą rolę odgrywa zachowanie właścicieli. Kiedy pies zaczyna szczekać, aby zwrócić na nas swoją uwagę, powinniśmy go ignorować. W innym przypadku dajemy mu jasny sygnał, że w ten sposób jest w stanie na nas wszystko wymusić. Z początku może to być trudne zadanie, jednak z pewnością się opłaci. W momencie, gdy nasz pupil zaprzestaje szczekania i się uspokaja, podchodzimy do niego i chwalimy. Dzięki temu zrozumie, jak powinien się zachowywać. Taka nauka nie trwa jeden dzień, dlatego musimy przygotować się nawet na kilka tygodni konsekwencji.